Drukarnia naklejek

Folie do druku - informacje


Folie samoprzylepne do druku naklejek.

Drukujemy na markowej folii ORACAL

Do druku naklejek stosujemy głównie folie firmy ORACAL serii 3164. Dla niektórych projektów stosujemy czasem folie innych marek, ale zawsze są to podłoża wysokiej jakości. To warunek trwałości wydruków i wieloletniej przyczepności naklejek. Drukujemy tylko naklejki wysokiej jakości i dobre folie to u nas standard.

    Dane techniczne folii ORACAL serii 3164:

  • grubość (bez papieru ochronnego i warstwy klejącej): 100 mikronów
  • zalecana temperatura naklejania: > 10 stopni C.
  • okres składowania: 2 lata
  • okres trwałości: do 4 lat (nie zadrukowana)

Zastosowanie folii podłoża o właściwych parametrach jakościowych ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu naszym realizacjom odpowiedniej trwałości i przyczepności, niezależnej od czynników zewnętrznych.

Nasi Klienci wymagają od nas pod tym wzgędem bardzo wiele, więc staramy się pomagać w wyborze folii samoprzylepnych zarówno z myślą o ekonomii produkcji jak i trwałości naszych prac. Udaje się w tym zakresie często znaleźć rozwiązania, które są zarówno ekonomiczne, jak i spełniają oczekiwania w zakresie jakości naklejki.

Rodzaje folii, które stosujemy w druku.

1. Folia biała błyszcząca
Podstawowym podłożem, wykorzystywanym przez nas do druku naklejek jest biała folia samoprzylepna PCV firmy ORACAL w wersji z połyskiem. Środkiem klejącym jest permanentny, bezbarwny poliakrylan na bazie wody. Według producenta, folia ta ma zastosowanie w krótko i średniookresowej reklamie zewnętrznej z jaskrawymi i intensywnymi kolorami. W związku z tym nadaje się do wszelkiego rodzaju wydruków wielkoformatowych, w tym do produkcji naklejek.
2. Folia biała matowa
Naklejki drukowane na folii białej matowej wyglądają bardzo efektownie i stosowane są często w celu podkreślenia prestiżu umieszczanych na nich informacji. Dodatkowo, matowa powierzchnia białej folii samoprzylepnej idealnie nadaje się do druku naklejek, na których będą nanoszone w przyszłości inne informacje. Struktura matowa umożliwia pisanie odręczne na matowych naklejkach nawet zwykłym długopisem. Dlatego folię matową często stosuje się do naklejek serwisowych.
3. Folia biała z szarym klejem
Folię z "szarym klejem" stosuje się na nierówną powierzchnię, gdyż w tym przypadku grubsza warstwa samoprzylepna naklejki, znacznie lepiej wypełnia podłoża strukturalne. Wszędzie tam, gdzie nierówne podłoże mogłoby wpłynąć na efekt końcowy użycia naklejek, warto zastosować folię z grubszą warstwą kleju. Folia z szarym klejem stosowana jest też w przypadkach, gdy folia ma za zadanie przykryć już nadrukowaną powierzchnię. Grubsza warstwa szarego kleju spełni to zadanie.
4. Folia transparentna
Folia transparentna ma wiele zastosowań. Warto jednak pamiętać, że w najpopularniejszej technice druku cyfrowego nie nadrukowujemy białego koloru. O ile w przypadku białej folii, białym elementom kolor nadaje folia, to w przypadku folii transparentnej miejsca te pozostaną przeźroczyste. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wydruku "lustrzanego" naklejek, co w przypadku folii transparentnej umożliwia naklejanie nalepek na szybę od wewnątrz pomieszczeń.
5. Folia srebrna lub złota
Najbardziej ekonomiczna technika druku cyfrowego pozwala na zadruk folii srebrnej lub złotej, ale jedynie w opcji podłoża matowego, ze względu na sposób wiązania tuszu z podłożem naklejki. Osiągamy wtedy efekt bardzo dobrego pokrycia i świetną czytelność oraz wyrazistość. Jeśli dla konkretnego projektu naklejki koniecznie trzeba zastosować folię srebrną lub złotą w opcji błyszczącej, to z pomocą przychodzi technika sitodruku, która pozwala osiągać na tym podłożu bardzo trwałe efekty.
Sprawdź cenę naklejek reklamowych.
Kliknij obok

Folia, a koszty druku naklejek.

Dla najpopularniejszych realizacji na folii białej lub transparentnej koszty produkcji utrzymują się na określonym, w miarę stałym poziomie. Zarówno folia błyszcząca jak i matowa mają podobne ceny zakupu więc ceny naklejek również będą podobne. Zatem wybór pomędzy tymi opcjami jest często kwestią przeznaczenia naklejki.

Folie kolorowe, inne niż białe, w tym srebrne i złote, to już nieco droższe podłoża do produkcji i przekłada się to na koszty produkcji naklejek. Ale nie jest to poziom znacząco wyższy więc nie warto z tego powodu odrzucać tych bardzo ciekawych w formie rozwiązań produkcyjnych.
Trzecim poziomem cenowym są realizacje na foliach specjalistycznych, które czasem wymagane są ze względów konstrukcyjnych. To folie o szczególnych właściwościach przyczepności lub o specjalnej strukturze, która pozwala na bardzo specyficzne wykorzystanie takich naklejek.

Na cenę naklejek najbardziej wpływają:

1. Wymiary naklejki
Podstawą do wyceny jest zawsze określenie wymiarów naklejki, czyli jej wysokości oraz szerokości. Te dwa wymiary są kluczowe i najbardziej wpływają na koszty produkcji naklejek reklamowych. Decydują o ilości potrzebnej do druku folii oraz o ilości atramentu, który będzie użyty w druku. Zawsze zatem naklejka o mniejszym polu powierzchni będzie bardziej ekonomiczna w produkcji. Warto o tym pamiętać i korygować wymiar, dopasowując koszty produkcji do przewidzianego budżetu.
2. Kształt linii cięcia
Nacinanie naklejek, fachowo zwane plotowaniem folii, może też być ważnym czynnikiem, który zdecyduje o kosztach produkcji. Ten etap trwa często dłużej niż sam druk i gdy kształt naklejek jest bardzo skomplikowany wpływa znacząco na czasową efektywność pracy maszyn. Mimo to staramy się zachęcać naszych Klientów do projektowania naklejek w ciekawych kształtach, gdyż końcowy efekt jest często wyjątkowy. Łatwiej wyróżnić się wśród konkurencji właśnie kształtem naklejek.
3. Nakład produkcyjny
Aby zaoszczędzić na druku naklejek dobrym sposobem będzie produkcja większego nakładu niż przewidywany. Jest wtedy szansa uzyskać korzystniejszą cenę jednostkową naklejki i dzięki temu stałe koszty ich stosowania znacznie maleją. Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach, gdy naklejka jest stałym elementem każdego produktu. Realizacja większych nakładów jest wtedy szczególnie opłacalna. Polecamy zawsze porównać koszty kilku nakładów i wybrać na tej podstawie.